نامه سرگشاده جمعی از سردفتران در خصوص حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی

متن نامه جمعی از سران دفاتر اسناد رسمی در خصوص تاخیر در ابلاغ تعرفه های حق التحریر دفاتر اسناد رسمی که در تاریخ یکشنبه بیست و یکم فروردین هزارو سیصد و نود با امضای بیش از صد نفر از سران دفاتر اسناد رسمی تهران و سایر شهرستانها، تقدیم هیات مدیره محترم کانون سردفتران گردید. امید که بی‌تاثیر نباشد. . .

بسم الله الرحمن الرحیم "اللهم انى اسألک باسمک بسم الله الرحمن الرحیم" ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت الله لاریجانی،

با سلام و احترام؛

فروردین ماه سال یکهزار و سیصد و نود شمسی هم از نیمه گذشت و با عبور ماههای متمادی از انقضای زمان قانونی ابلاغ تعرفه های حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، نفس دفاتر اسناد رسمی به شماره افتاده و به رغم تورم و با وجود رکود اوضاع نقل و انتقالات، و همچنین عدم افزایش اختیارات دفاتر اسناد رسمی جهت توسعه ی وظایف این دفاتر، که بدان توجیه، شاهد افزایش ناگهانی و بی سابقه و چند برابری تعداد دفاتر اسناد رسمی در سطح کشور بودیم؛ امروز متاسفانه شرایط دشوار و بحرانی دفاتر اسناد رسمی از حیث معیشتی و اقتصادی را به تجربه ای تلخ نشسته ایم. همانطور که مستحضرید، به رغم ابقای تعرفه های 5 سال پیش، اجاره بهای دفاتر اسناد رسمی به نحو سرسام آوری هر سال اضافه می شود، حقوق کارمندان این دفاتر باید سال به سال، طبق قانون، اضافه شود، حق بیمه و مالیات آنها به قیمت روز پرداخت شود، مواد اولیه ی خدمات دفاتر اسناد رسمی و نیروی کار، به قیمت روز تامین شود حتی اوراق و دفاتر و پلمپ دفاتر نیز که از سوی سازمان ثبت اسناد ارائه می شود حدود ده برابر افزایش یافته، اما درآمد دفاتر اسناد رسمی همچنان طبق تعرفه های منقضی شده همان است که بوده است. بدینوسیله ما سران دفاتر اسناد رسمی ضمن بیان فشار شدید اقتصادی که بر ما تحمیل شده است، و ضمن اعلام ناتوانی از ادامه شرایط فعلی، و با هشدار نسبت به وضعیت کنونی و به مخاطره افتادن حیات دفاتر اسناد رسمی، نگرانی خود را از تالی فاسد این عدم افزایش تعرفه ها و وضع وخیم دفاتر اسناد رسمی اعلام و خواهشمندیم با توجه به اینکه کلیه صنوف و حرف و مشاغل در ابتدای هر سال نسبت به تعیین تعرفه ی سال جدید خود به نسبت شرایط و تورم، اقدام می کنند، ضمن دستور برای ابلاغ تعرفه های جدید، اجازه ندهید تنگی اوضاع اقتصادی به دل اسناد (این امانات در دستان سران دفاتر اسناد رسمی) سرایت یافته و سالها بگذرد و تالی فاسد این روزها، یکی پس از دیگری نمایان شود و اسناد و مدارک مالکیت مردم بر اثر این موضوع به مخاطره بیفتد. و شکی نیست که اگر اوضاع برهمین منوال پیش برود، یا باید شاهد استعفای خیل عظیم سران دفاتر اسناد رسمی باشیم که به ازای هر دفترخانه، چهار الی ده نفر کارمند نیز خانه نشین خواهند شد که این خود در شرایط فعلی جای بسی تامل دارد و یا دفاتر به حالت اضطرار خواهند رسید که بر مضطر تقوایی روا نخواهد بود و تقوا در این حرفه، جان است و روح است و روان است و اساس هستی اش. ریاست محترم قوه قضاییه سران دفاتر اسناد رسمی، ماههاست فقط به امید، روزگار طی می کنند، و ماههاست با امید به افزایش و به روز شدن تعرفه های تنظیم اسناد رسمی، بر مشکلات عدیده فعلی صبر پیشه کرده اند، اما دیگر تحمل این روزها سخت شده است. خرده مگیرید بر ما که به احترام اینکه فرزندان کوچک دستگاه قضاییم؛ صبرمان همیشه زیاد بوده و هست، اما بخوانید حدیث مفصل از این مجمل، که به کجا رسیده ایم که لب به شکوا گشوده ایم و به عنوان آخرین امید، نگاهمان به عنایت حضرتعالی است جهت دستور بر تسریع در ابلاغ تعرفه های تنظیم اسناد. و اگر کمرهایمان به شکستنی قریب الوقوع خم نشده بود، این سطور را نمی نگاشتیم و چونان همیشه، با قناعت به رتق و فتق امور، ادامه می دادیم. اما در شرایط فعلی امیدمان این است که با استعانت از حضرت نور، و عنایت حضرتعالی، هرچه زودتر از این اوضاع تلخ رهایی یابیم انشاءالله.

و العاقبه للمتقین

جمعی از سران دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور


http://sardaftar.persianblog.ir/

/ 5 نظر / 4 بازدید
عادلی

درود بر شما این طومار در مازندران هم امضا شد

نوبخت

سلام. همت همکاران جای تقدیر و تشکر بسیار دارد و متاسفم بر این حال زارمان که برای گرفتن حق قانونی خود بعد از این همه تاخیر باید متوسل به مکاتبه با نفر اول قوه قضائیه باشیم. کدام صنف را سراغ داریم که برای اصلاح و تعدیل تعرفه ها این همه خون دل بخورند؟

خوشحال

كداميك از اقدامات زير از جانب دستگاه متولي قانونمداري بر خلاف قوانين مي باشد؟ 1) افزايش تعداد دفاتر اسناد رسمي 2)عدم ابلاغ تعرفه هاي حق التحرير بعد از حدود 5 سال 3)اصلا مگه ميشه اقدام خلاف قانون انجام بده 4)پرسپوليس استقلال چند چند شد

سید باقری

سلام از اقدامات بجا و متین دوستان واقعا متشکرم