تشکیل اتحادیه صنفی سایت‌های تجارت الکترونیک در سال آینده

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس مهدی غضنفری در مراسم افتتاح دفتر ثبت نام صدور گواهی الکترونیک وزارت ارتباطات ضمن تشکر از کارگروه فاوا دولت گفت: از کارگروه فناوری اطلاعات دولت که امیدوارم اسم آن را درست گفته باشم بسیار تشکر می‌کنم و باید بگویم آوردن یک واحد RA به وزارت ICT دادن یک هدیه است به مرکزی که خود هزاران نوع از این فعالیت‌ها را داشته است و زیره به کرمان بردن است. 
وزیر بازرگانی تصریح کرد: از ویژگی‌های این دفتر ثبت نام صدور گواهی الکترونیک این است که بسیاری از موسسات و فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توانند از این دفتر گواهی دیجیتال دریافت کنند. 
وی ادامه داد: اما فعلاً امضای الکترونیکی باید روی یک کارت یا توکن باشد. 
غضنفری خاطرنشان کرد: نکته بعدی این است الان که RA را در وزارت ICT توسعه داده‌ایم چه گروه‌هایی برای اخذ امضاء به این مرکز مراجعه خواهند کرد که من این سوال را از آقای مفتح معاون فناوری خود پرسیدم. 
وی توضیح داد: هم‌اکنون در بازار بورس و برای بسیاری از سهامداران امضای الکترونیکی صادر شده است و همینطور نیز برای دفاتر اسناد رسمی نیز گواهی صادر می‌شود. 
غضنفری افزود: پاسخی که آقای مفتح دادند این بود که بسیاری از شرکت‌هایی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند برای مثال تولید کنندگان نرم افزار، سخت افزار، تجهیزات ارتباطی و خدمات دهندگان فناوری اطلاعات می‌توانند با مراجعه به مرکز RA وزارت ارتباطات گواهی امضای دیجیتال دریافت کنند. 
وزیر بازرگانی تصریح کرد: تاکنون 80 هزار نفر امضا گرفته‌اند که 4 هزار موسسه نیز از وزارت ارتباطات گواهی دریافت کرده‌اند. 
وی تأکید کرد: با در نظر گرفتن یک ساختار درختی برای صدور گواهی دیجیتال درمی‌یابیم که در آینده انبوهی امضای دیجیتال از طریق این مراکز RA شکل خواهد گرفت و امیدواریم برای مثال همانطور که تولید کنندگان نرم‌افزار برای محصولشان امضای دیجیتال می‌گیرند، استفاده کنندگان نیز برای استفاده امضای دیجیتال دریافت کنند. 
غضنفری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سوال بعدی این است که به غیر از امضای دیجیتال چه زیرساخت‌های دیگری برای تحقق تجارت الکترونیک لازم است که در پاسخ به این سوال به رونمایی از نماد تجارت الکترونیک در هفته گذشته اشاره دارم. 
وی گفت: در بحث تجارت الکترونیک سایت‌هایی که نماد تجارت الکترونیک را دارند، معتبر هستند و این نماد این مسئله را که آیا قیمت و کیفیت کالای فروخته شده توسط این سایت‌ها نیز معتبر هست یا خیر تضمین نمی‌کند. 
وی ادامه داد: ممکن است کالایی که در این سایت فروخته می‌شود کالای خوبی نباشد و گران نیز باشد اما مطلب مهم این است که این کالا نزد وزارت بازرگانی صاحب دارد و قابل پیگیری است. 
غضنفری افزود:‌ آقای تقی‌پور ما را تشویق کردند که به دلیل اهمیت نماد تجارت الکترونیک در مورد آن بیشتر اطلاع رسانی کنیم و بر همین اساس ما نیز سال 90 را سال همگانی کردن تجارت الکترونیک در معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی نامگذاری کرده‌ایم. 
وی ادامه داد: همچنین از دیگر برنامه‌های در دستور کار این وزارتخانه شکل‌گیری اتحادیه صنفی برای سایت‌های خرید و فروش الکترونیکی است. 
وزیر بازرگانی خاطرنشان کرد: در وزارت بازرگانی وظیفه بازرسی به اتحادیه‌ها سپرده شده است و با شکل‌گیری اتحادیه سایت‌های خرید و فروش الکترونیک، خرید و فروش‌ها بیش از پیش کنترل می‌شوند و به این ترتیب امکان نظارت بر آنها نیز بیش از پیش فراهم و تسهیل می‌شود. 
وی ادامه داد: همچنین تأکید کردم که در سال آینده برای مرکز تجارت الکترونیک خط‌کش و مدل سنجشی برای توسعه تجارت الکترونیک تهیه کند تا متوجه شویم در کجا هستیم به کجا باید برسیم و هر سال چقدر پیشرفت می‌کنیم. 
وی در پایان تأکید کرد: از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار متشکریم که به ما اجازه دادند یک دفتر RA را در این وزارتخانه توسعه دهیم. 
وی گفت: همچنین امیدواریم در سال 90 با توسعه بیش از پیش تجارت الکترونیک به کاهش آلودگی‌ها و کاهش ترافیک کمک کنیم و بتوانیم اثبات کنیم که تجارت الکترونیک یک ابزار تسهیل کننده زندگی به معنای واقعی برای مردم است. 

---------------------------------------------


به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس مهدی غضنفری در حاشیه مراسم افتتاح دفتر ثبت نام و صدور گواهی الکترونیکی در وزارت ارتباطات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این دفتر ،سومین دفتر ثبت نام و صدور گواهی الکترونیکی در کشور است که افتتاح می‌شود. 
وی گفت: نخستین دفتر ثبت نام و صدور گواهی الکترونیکی در دفتر ثبت اسناد رسمی کشور افتتاح شد و دومین دفتر نیز در بورس افتتاح گردید و هم‌اکنون نیز شاهد افتتاح سومین دفتر در وزارت ICT هستیم. 
وزیر بازرگانی با بیان اینکه با اعطای مجوز به هر دفتر ثبت نام و صدور گواهی الکترونیک امکان ارائه امضای دیجیتال به تعداد زیادی از کاربران فراهم می‌شود، گفت:‌ همین امر باعث شده که تعداد کاربران امضای دیجیتال اخیرا به سرعت افزایش پیدا کند و به این ترتیب ایجاد اتحادیه صنفی سایت‌های تجارت الکترونیک برای تسهیل خرید و فروش الکترونیکی و مجازی ضرورت پیدا کرده است. 
وی ادامه داد: باید نوعی اتحادیه صنفی را سر و سامان بدهیم تا تمام فعالیت‌های خرید و فروش الکترونیکی، در قالب یک فعالیت یکپارچه و قابل نظارت منسجم شود. 
وی گفت: هم‌اکنون مقدمات این کار آماده شده و انشاء الله در سال آینده سعی می‌کنیم اتحادیه را تشکیل دهیم. 
وی با اشاره به رونمایی از نماد تجارت الکترونیک در هفته گذشته و استقبال سایت‌های تجارت‌ الکترونیک از دریافت این نماد، اظهار داشت: هم‌اکنون چند سایت به صورت سمبولیک این نماد را دریافت کردند و قطعا سیر دریافت این نماد از سوی سایت‌های اینترنتی و استقبال آنها افزایش خواهد یافت. 
وی گفت: علاوه بر اینکه این نماد تنها یک عکس نیست که امکان کپی کردن آن وجود داشته باشد، بلکه برای اعطای نماد تجارت الکترونیک به یک سایت باید تمامی مراحل مربوطه در وزارت بازرگانی انجام شود. 
وزیر بازرگانی اظهار داشت: اگر مردم خرید و فروش خود را از طریق سایت‌های دارای نماد تجارت الکترونیک و معتبر انجام دهند، علاوه بر اینکه تا حد بسیاری از ضرر و زیان احتمالی مصون می‌مانند، مشوقی نیز برای سایت‌ها در دریافت این نماد خواهد بود. 
وی همچنین در پاسخ به اینکه هم‌اکنون ایران از نظر استفاده از امضای دیجیتال و شاخص تجارت الکترونیک در جهان در چه رتبه‌ای قرار دارد، گفت: هم‌اکنون از نظر فراهم کردن زیرساخت‌ها مشکلی نداریم هر چند که باید در این زمینه کار بیشتری صورت بگیرد. 
غضنفری گفت: اگر بتوانیم خرید و فروش سنتی را به فضای مجازی انتقال دهیم به هدف خود و در نیتجه توسعه تجارت الکترونیک دست یافته‌ایم. 
وزیر بازرگانی تصریح کرد: حتی از نظر فناوری مورد استفاده در کارت‌های صادر شده از آخرین فناوری‌های روز دنیا استفاده کرده‌ایم و به یقین می‌توانیم بگوییم از این نظز هیچ کمبودی نداریم. 
وی افزود: به لحاظ آماری در حال حاضر برای این موضوع عددی در ذهن ندارم؛ اما به موازات اینکه کار آغاز شود، شاخص‌ها و میزانی که برای اندازه‌گیری مورد نیاز است، در حال تدوین است

/ 0 نظر / 3 بازدید