کلاهبرداری های ملکی

همانطور که همه می دانند ، ثبات سیاسی در دول آفریقایی به اندازه زرافّه در قطب کمیاب است ، بنابراین وقتی بر طبق رسوم معمول ، در کشور متبوع آن دولت آفریقایی مدنظر، کودتا اتفاق می افتد ، تمامی اهالی سفارت داس و تیشه خود را بر میدارند و دوان دوان به سمت سرزمین اجدادی خود روان می شوند ! یکسال بعد و پس از رتق و فتق اساسی امور!! سفیر جدید به همراه عهد و عیال و تعداد زیادی از کارمندان عالی رتبه و پس از طی مسافت نفس گیر فرودگاه امام خمینی تا بالاشهر تهران ! به محل اقامت خود می رسند و آنجا با منظره ایی وصف ناپذیر روبرو می شوند:

  بند های مملو از رخت های شسته و رقصان در باد بهاری که از بالکن سفارت آویزان است و مردمانی دلخوش و خرامان در حیاط سفارت  و قیافه های متعجب از دیدن آنهمه سیاه برزنگی با مرسدس بنز درب خانه اشان !

خوب داستان را گرفتید؟ به زبان ساده ، صاحبان سفارتخانه متبوعه به هنگام بازگشت از دیار خود ، متوجه می شوند که ساختمان سفارت در اشغال افراد عادی است که در آن سکنی گزیده اند!

پس از ریختن پلیس در محل ، کاشف به عمل می آید که تمامی اشغالگران ! دارای سند رسمی هستند و ملک را ظرف یکسال گذشته خریداری کرده اند ! برای خواباندن غائله سیاسی و اجتماعی ، ملک موصوف پس از مدّت کوتاهی تخلیه و دوباره در اختیار آفریقایی ها گذارده می شود و تمامی ساکنین مفلوک آن راهی دادسرا می شوند برای تظلم خواهی !

امّا داستان از چه قرار بود ؟ یکسال پیش از این ، بنگاهی سر کوچه متوجه نقل وانتقالات جاری در سفارت می شود و از آنجا که آدم آگاه و با کمالاتی بوده ! می فهمد که اوضاع در کشور آفریقایی مذکور ، کشمشی است ! و احتمال آنکه حالا حالاها آنها به منزل خود برگردند یک در هزار است ! بنگاه دار محترم حیفش می آید که چنین ملک نازنینی ، اینطور بیکار و علاف بیافتد ، بنابراین با دست به یکی کردن با یک سر دفتر محترم و جعلی اسناد رسمی ، اقدام به تهیه اسناد رسمی و خیلی قشنگ برای ملک موصوفه می کنند و برای ملک هم مشتری پیدا می کنند و به قیمت عادله هم می فروشند ! مردم بی نوا هم با خوشحالی هر چه تمامتر به آپارتمانهای خود اسباب کشی می کنند و بعد از یکسال هم ایشان و هم صاحبان اصلی ملک می فهمند که دو طرفه سرشان کلاه رفته !

خوب توجه داشته باشید که این نمونه ایی بود که در خصوص ملک یک کشور خارجی اتفاق افتاده است و اکنون چنین پرونده هایی در خصوص املاکی که صاحبان آن ، مدتهای مدیدی است که به آن سرکشی نکرده اند ( مثلاً چون در خارج از کشور اقامت دارند و یا حساب املاکشان از دستشان دررفته ) هم در جریان است .

 فروش یک ملک به چند نفر

امّا نمونه ایی دیگر در خصوص کلاهبرداریهای ملکی ، فروش یک آپارتمان به چند نفر است که امروزه در جامعه ما بسیار باب شده است ، کلاهبردار در این روش اینگونه عمل می کند که با معرفی یک ملک در فواصل زمانی معقول به مشتریان ،  اصولاً به وسیله قولنامه ملک را به خریداران منتقل می کنند و از ایشان مبالغی را به عنوان ودیعه ملک دریافت می دارند و به ایشان می گویند که مابقی را بعداً در دفترخانه  و موقع تحویل ملک در یکصد سال آتی  دریافت خواهند داشت و این چنین ضمن دریافت قسمتی از پول که اصولاً مبلغ قابل توجهی هم هست ! ملک را نیز به خریدار تحویل نمی دهند ! تا بتوانند آنرا به دست های بعدی هم منتقل کنند . و خریداران هم شادمان از نپرداختن تمام قیمت ملک در زمان خرید و موکول شدن آن به بعد ، از این امر غافل می شوند که هیچ کس ملک نازنین خود را به ثمن بخس به دیگری منتقل نمی کند و هیچ گاه یک قولنامه ارزش یک سند رسمی را ندارد.

یادمان باشد که اثبات وقوع کلاهبرداری های این چنین خود دارای پیچیدگیهای حقوقی است و برخی از دادسراها وقوع چنین جرمی را نمی پذیرند و رسیدگی به آن را در صلاحیت دادگاه های حقوقی می دانند.

http://www.talanews.com

/ 0 نظر / 26 بازدید