نشانه‌های رونق در بازار مسکن

دنیای‌اقتصاد- افزایش تعداد بنگاه‌های مسکن در تهران طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد بازار معاملات ملک از مرحله رونق در اوایل سال فراتر رفته و در آستانه اوج گرفتن است. تازه‌ترین گزارش اتحادیه مشاوران املاک حاکی از رشد 10 درصدی تعداد بنگاه‌های مسکن در 11 ماهه سال 89 و رشد 15 درصدی در نیمه دوم امسال است. اشتیاق به شغل واسطه‌گری در بازار مسکن در حالی شدت گرفته که در زمستان، حجم معاملات مسکن در پایتخت 15 درصد نسبت به پاییز افزایش پیدا کرده است.

بازار مشاوره‌ املاک در تهران وسعت گرفت
نشانه‌های «اوج‌رونق» در بازارمسکن
 طی6 ماه‌اخیر 400 بنگاه‌مسکن جدید در تهران دایر شده است
 4‌ توصیه رییس املاکی‌ها به خریداران مسکن در این روزها
گروه مسکن- مهدیس فرقانی: پیامد رونق خرید و فروش در بازار مسکن، با تاخیر چند ماهه، به بازار جانبی رسید. رییس اتحادیه مشاوران املاک از گسترش بازار مشاوره ملک در تهران طی نیمه دوم امسال خبر داده و همزمان، فعالان بازار مسکن اشتیاق به تاسیس بنگاه‌املاک را نشانه‌ای قوی از اوج‌گیری تحرک معاملاتی در این بازار عنوان می‌کنند. در تهران طی 6 ماهه دوم سال جاری، برای 400 بنگاه مسکن، پروانه کسب صادر شده که این تعداد مجوز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 15 درصد رشد یافته است. همچنین طی 12 ماه امسال نیز تعداد مشاوران املاک 10 درصد نسبت به سال 88، افزایش یافته است. در بازار مسکن زمانی که رکود به پایان می‌رسد و آستانه رونق آغاز می‌شود، انبوه‌سازان به ساخت‌وساز رو می‌آورند اما واسطه‌های معاملاتی، کمی با تاخیر وارد این بازار می‌شوند به‌طوری‌که معمولا دوره گذر از رونق و شدت‌گرفتن حجم معاملات، زمان رشد قارچ‌گونه تعداد دلال‌های ملکی است. رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ضمن تایید گسترش ابعاد بازار مشاوره مسکن، تصریح کرد: تعداد بنگاه‌ها از 7600 فقره در سال 88 به بیش از 8 هزار و 200 فقره در سال 89 رسیده است. مصطفی قلی خسروی افزود: در نیمه‌دوم امسال، ماهانه بیش از 60 مجوز تاسیس آژانس‌املاک در تهران صادر شده که این تعداد تقاضای مجوز، در سال‌های قبل سابقه نداشته است. خسروی در عین حال نسبت به اینکه در یک محله، تعداد زیادی بنگاه مسکن تاسیس شود، اظهار نگرانی کرد و گفت: ظرفیت معامله ملک در هر محله محدود و مشخص است و اگر تعداد مشاوران املاک، نامحدود زیاد شود، مزیت این شغل از بین می‌رود. رییس اتحادیه مشاوران املاک ضمن درخواست از وزارت بازرگانی برای تعیین سقف مشخص برای این صنف، گفت: متاسفانه وزارت کار مخالف این نظر است و تا امروز قانونی برای اینکه مشخص کند در هر منطقه یا هر محله، چه تعداد بنگاه املاک نیاز است، تدوین نشده است. وی افزود: عمده کسانی‌که برای مجوز تاسیس بنگاه املاک اقدام می‌کنند افراد بازنشسته هستند.
تایید رونق معاملات شب‌عید
رییس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به اینکه خرید مسکن در این روزها افزایش پیدا کرده، گفت: متقاضیان در بازار مسکن باید به 4 نکته مهم که می‌تواند خرید بدون‌دردسری را برایشان تضمین کند، دقت کنند. خسروی افزود: همه مشکلات حقوقی که خریداران ملک بعد از انجام معامله به آن دچار می‌شوند ناشی از بی‌توجهی و غفلت از 4 توصیه است. وی تصریح کرد: طمع کردن، امضا کردن قرارداد بدون مطالعه دقیق و نخواندن جزئیات، رودربایستی داشتن با فروشنده و عدم استفاده درست از مشاور املاکی مهمترین عوامل در بروز مشکل بین خریدار و فروشنده است که لازم است در این ایام که بازار رونق گرفته، مورد توجه قرار بگیرد.
معامله ملک 15 درصد افزایش یافت
خسروی همچنین اعلام کرد: حجم معاملات مسکن –تعداد خریدوفروش‌ها- در بهمن و اسفند در مقایسه با فصل پاییز، 15 درصد در تهران افزایش یافته است. وی افزود: بخشی از این رشد معاملاتی در بازار مسکن نتیجه رونق شب‌عید و بخش دیگر نیز آثار مثبت کاهش قیمت مسکن است. خسروی به فروشنده‌ها توصیه کرد: در روزهای آینده، قیمت‌های پیشنهادی را کاهش دهند تا بهترین استفاده را بتوانند از هجوم خریداران ببرند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
نوبخت

سلام. تا وقتی قرار باشه بر اساس قیمت منطقه بندی کار کنیم از این رونق چیزی عاید ما نمیشه . بازم یکی به نفع صنف قلی خان ، فعلا که دور دور اوناست.