تاخیر در اتصال دفاتر به پورتال ثبت احوال تا کی؟

همکاران عزیز توجه دارند که جعل اسناد و مدارک هویتی بقدری امروزه افزایش یافته که امر احراز هویت را در وضعیت خطرناکی قرارداده و از طرفی سردفتران همیشه در معرض خطر و متاسفانه در هرجعلی که صورت میگیرد از بین کلیه مرتبطین اعم از جاعل و معاون و شریک و .... تنها سردفتر است که بعنوان استفاده از سند جعلی ویا کوتاهی در انجام وظیفه متهم اصلی شناخته میشود و مهره های اصلی یا شناخته نمیشوند ویا از چنگ قانون فرار مینمایند

آیا وقت آن نرسیده تا ما از حداقل امکانات و اطلاعات موجود که میتواند در حفظ حقوق مردم و رفع نگرانی سردفتران کشور موثر باشد ، استفاده نماییم؟ ایا سردفتران که نزدیک به یک قرن صفت "امین مردم" را یدک میکشند تا این حد نامحرمند که دسترسی به اینگونه اطلاعات اولیه برایشان ناممکن است؟ آیا درجه اهمیت احراز هویت و اطمینان از حیات و ممات متعاملین در تثبیت حقوق مردم و نظم بخشیدن به اسناد مالکیت مردم کمتر از کار ارگانهایی است که برای پرداخت مختصر مستمری به ابوابجمعی خود ، امروز از این سیستم اطلاعات بهره مند شده اند؟

کانون سردفتران بایستی بهرقیمت و با هرترفند که شده با امضای تفاهم نامه با ثبت احوال امکان دسترسی را فراهم و دغدغه نزدیک به ٨٠٠٠ سردفتر را رفع نماید به ویژه آنکه مصوبه هیئت وزیران سازمان ثبت احوال را مجاز کرده تا با دریافت مبلغی این اطلاعات را در دسترس قرار دهد لذا بنظر ما درنگ جایز نیست و ضریب اطمینان را باید در حد توان بالا برد

توجه کانون محترم سردفتران و سایر همکاران را به مصوبه زیر جلب مینمائیم :

هیأت وزیران در جلسه مورخ 12/10/1389 بنا به پیشنهاد شماره 112829/1مورخ 21/9/1388 وزارت کشور و به استناد تبصره (2) قانون اصلاح ماده (60) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ـ مصوب1388ـ تصویب نمود:
1ـ اصطلاحات مندرج در این تصویب‌نامه در معانی مشروح زیر به کار می‌روند:
الف: پایگاه: پایگاه اطلاعات جمعیت کشور.
ب: قلم اطلاع: یک قلم اطلاع به تنهایی مشخص‌کننده قسمتی از مجموعه اطلاعات هویتی و شناسایی فرد می‌باشد و به دو شکل مشخص زیر تعریف می‌شود:
1ـ به شکل «کلمه» که دارای معنی و مفهوم است (تشکیل‌شده از چند حرف و به هر تعداد که باشد) مانند یزد، محمد، اسماعیلی.
2ـ به شکل «رقم» (مجموعه‌ای از چند عدد و به هر تعداد که باشد) مانند شماره شناسنامه و شماره ملی.
ج: اطلاعات فردی: یک یا چند قلم اطلاع که مربوط به هویت، شناسایی و یا فرد باشد.
د: اطلاعات جمعی: اطلاعاتی که در خصوص مشخصات افراد و بنا بهدرخواست به صورت جمعی تهیه و ارائه می‌گردد.
هـ : اطلاعات خانوادگی: اطلاعاتی که با درخواست متقاضیان مانند مشخصات عایله تحت تکفل، گواهی تک فرزندی و به شکل «برگ گواهی» تهیه و از طریق پایگاه صادر می‌شوند.
و: عکس: تصویر اشخاص موجود در پایگاه که با درخواست دستگاهها به صورت چاپ روی کاغذ یا در محیط دیجیتالی تهیه و ارائه می‌شود.
ز: گواهی: مستندی که حسب درخواست دستگاه متقاضی یا فردی ذی‌نفعوفق مقررات از پایگاه استخراج و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
2ـ وزارت کشور (سازمان ثبت احوال کشور) مجاز است در ازای ارائه خدمات رایانه‌ای پایگاه مبالغی به شرح زیر دریافت و به حساب درآمد عمومی کشور (نزد خزانه‌داری کل کشور) واریز نماید:
الف: اطلاعات جمعی: به ازای هر قلم اطلاع (80) ریال.
ب: اطلاعات فردی و خانوادگی: به ازای هر برگ گواهی (10000) ریال.
تبصره ـ مبالغ مندرج در بندهای «الف» و «ب» برای گزارش‌های از پیش‌ساخته‌شده می‌باشد و برای گزارش‌های جدید که در سیستم تعبیه نشده است، هزینه تهیه آن به مبلغ فوق اضافه می‌شود.
ج: عکس: به ازای هر مورد (2000) ریال.
د: در صورتی که اطلاعات ارائه‌شده به صورت دسته‌ای باشد متقاضیان حداکثر تا میزان بیست و پنج درصد (25%) از تخفیف برخوردار خواهندشد.
3ـ این تصویب‌نامه سه ماه پس از ابلاغ لازم‌الاجرا است.

 

وبلاگ جامعه سردفتران ودفتریاران یزد

 

http://sardaftaranyazd.persianblog.ir/

/ 1 نظر / 6 بازدید
میرزا بنویس

سلام بر همکار خوب و همیشه در صحنه از لطف شما بخاطر سرعت در اطلاع رسانی سپاسگزارم