محضردار

آخرین اخبار در حوزه دفاتر اسناد رسمی - سردفتری -دفتریاری

6دی ماه
ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٢/٩/٢٤  کلمات کلیدی:


 
دفترخانه ها بیشتر از بقالی ها!
ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٢/٩/۱٩  کلمات کلیدی:

پارسینه: محضر همیشه به عنوان یکی از صنوف پردرآمد و وسوسه انگیز برای شغل آینده چه برای فارغ التحصیلان حقوق و چه برای کسانی که اقدام به خرید امتیاز آن می کنند بوده و هست. شغلی که با هر بار وارد شدن به محضر، انسان را به محاسبه هرچند سرانگشتی درآمد شخص محضردار می کند!

محضر اگرچه که در بسیاری موارد مشاور امین مردم است و بهترین و نزدیکترین راهنمایی در زمینه اسناد را میتوان از آنها مطالبه کرد اما همه ما در موقعیت هایی از زندگی با مشکلاتی مواجه شده ایم که کلید حل آن، درخواستی برای اقدامی غیرقانونی در دفترخانه و تقاضای انجام آن از دفترخانه است که اتفاقا اکثر دفترخانه ها از انجام آن امتناع می کنند. در چنین مواقعی می دانیم خواستن توانستن است و با جستجو در دفاتر مختلف و پیشنهاد ارقام بالا می توانیم به نتیجه برسیم. دفاتر معدودی که اقدام به پذیرفتن اقدام تخلف دار مربوطه می کنند همیشه سرجایشان هستند تا خواسته های غیرقانونی شهروندان را اجرا کنند. اما براستی چرا همیشه دفترخانه هایی برای این اقدام وجود دارند؟ آیا موضوع درآمد و فشار اقتصادی در این زمینه تاثیرگزار است؟

آیا نظارت کافی بر دفترخانه ها می شود؟

این واقعیت که دفتری که اقدام به تخلف برای انجام درخواست یک فرد با هزینه های هنگفت می کند اگر برای مراجع نظارتی این مجموعه قابل شناسایی و پیگیری نباشد که محل تاسف است. اما به راستی چه اتفاقی می افتد که این دفاتر همچنان پس از سالیان سال به فعالیت خود مشغولند؟ به طور مثال شهروندان به خوبی می دانند برای اسناد خودرو تحت عنوان سندباز باید به کدام دفاتر مراجعه کنند و خواسته آنها در این زمینه در کدام دفتر اجابت می شود یا اسناد با مدارک ناقص در کدام نقطه و کدام دفتر و با چه هزینه ای قابل انجام است! استمرار فعالیت دفاتر متخلف با اقدام به تکرار آن تخلفات پس از سالیان سال، خود به نوعی حاکی از نقص دستگاههای نظارتی و یا وجود خللهای خاص در این زمینه است. مشکلات مالی موجود در دفترخانه ها نیز شاید بخش دیگری از زوایای نادیده انگاشته شده این مساله باشد.......

 

http://www.parsine.com

 

 


 
معضل بزرگ مشاوران املاک چیست؟
ساعت ٢:۱۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٢/٩/۱٩  کلمات کلیدی:

رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به اینکه 40 درصد از پرونده‌های محاکم قضایی را دعاوی ملکی تشکیل می‌دهد، گفت: در قانون نظام صنفی شرایط صدور مجوز کسب برای مشاوران املاک تنها سواد خواندن و نوشتن اعلام شده که یک خلا و معضل بزرگ است.

حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود: یکی از ایراداتی که به صنف مشاوران املاک می‌گیرند این است که هر قشری دارای مجوز فعالیت در حوزه مشاوره و دلالی املاک است و قانونگذار اجازه نداده است تا اتحادیه در راه کسب مجوز هیچ مانعی جز مواردی که در قانون اصناف قید شده است اعمال کند؛ بنابراین همه اقشار جامعه می‌توانند وارد این حوزه شوند.
وی با بیان اینکه قانونگذار در قانون نظام صنفی شرایط صدور مجوز برای مشاوران املاک را تنها سواد خواندن و نوشتن اعلام کرده است، به همین دلیل اتحادیه هم طبق قانون عمل می‌کند، گفت: می‌توان این موضوع را به عنوان یک خلا و معضل بزرگ در قانون صنفی یاد کرد، به این دلیل که حداقل داشتن مدرک دیپلم برای هر شغلی باید اجباری باشد، البته هرچند که در اصلاحیه قانون جدید به این موضوع توجه شده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه باید مشاوران املاک تخصص کافی برای ورود به این حرفه را داشته باشند، بیان کرد: نخستین گروه از فارغ‌التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی و مرکز فنی حرفه‌ای اتحادیه مشاوران املاک در زمستان فعالیت خود را در بخش مشاوران املاک آغاز می‌کنند. عقبایی با بیان اینکه به زودی روند دلالی و مشاوره املاک در کشور علمی‌تر می‌شود، اظهار کرد: با افزایش تحصیلکرده‌ها در این بخش، تعداد پرونده‌های قضایی هم کاهش پیدا می‌کند، به این دلیل که اگر مشاوران املاک به دانش و حقوق مرتبط با مشاوره در امر مسکن آگاهی کامل داشته باشند، تخلفات کمتری در این حوزه روی خواهد داد.
دنیای اقتصاد

 
خسته‌ام از آرزوها،
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٢/٩/۱۳  کلمات کلیدی:

111-419.jpg

خسته ام از آرزوها، آرزوهای شعاری 
شوق پرواز مجازی، بال های استعاری 

لحظه های کاغذی را روز و شب تکرار کردن 
خاطرات بایگانی، زندگی های اداری 

آفتاب زرد وغمگین، پله های رو به پایین 
سقف های سرد و سنگین، آسمان های اجاری 

عصر جدول های خالی، پارک های این حوالی 
پرسه های بی خیالی، نیمکت های خماری 

رونوشت روزها را روی هم سنجاق کردم: 
شنبه های بی پناهی، جمعه های بی قراری 

عاقبت پرونده ام را با غبار آرزوها 
خاک خواهد بست روزی، باد خواهد برد باری 

روی میز خالی من، صفحه باز حوادث 
درستون تسلیت ها، نامی از مایادگاری 

قیصر امین پور


 
پاسخهای سازمان به برخی سوالات همکاران در خصوص سامانه ثبت آنی
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٢/٩/۱٢  کلمات کلیدی:

 1: در مواردی که شناسه یکتا اخذ شده ولی سند به امضای متعاقدین نرسیده است آیا انجام تغییرات یا اصلاحات در سند امکان پذیر است یا خیر؟ 

پاسخ :در این حالت سردفتر می تواند با بی اثر کردن شناسه یکتا و تهیه کپی الکترونیک همان سند تغییرات و اصلاحات لازم را در سامانه انجام دهد و در ثبت دفتر نیز مطابق آخرین وضعیت سند الکترونیک ،توضیحات مورد نظر را درج کند و شناسه یکتای جدید اخذ نماید . در این صورت نیاز به ابطال یا مسدود کردن ثبت سند در دفتر جاری نیست و دفتر با اضافه کردن توضیحات لازم به امضای متعاقدین می رسد و نسخه چاپ شده سند الکترونیک نیز با مندرجات و شناسه جدید ،هم زمان با دفتر امضاء خواهد شد . در هر حال طبق تبصره ماده 2دستورالعمل ،ویرایش سند الکترونیک دارای شناسه ،از نظر مقررات ممنوع است .

2-    در رابطه با امور تبعی موضوع ماده (1)دستورالعمل سامانه ثبت الکترونیک اسناد و تبصره ذیل آن :

الف : آیا بایستی برای امور مذکور صفحه و شماره جداگانه ای در دفتر در نظر گرفت یا در ستون ملاحظات سند قبلی قید نمود؟

پاسخ : امور تبعی در ملاحظات دفتر درج میشود و به امضای اصحاب سند می رسد و در سامانه ،در قسمت سایر امور تبعی ثبت می گردد و پس از تصدیق ، پرینت نهائی اخذ و به اصحاب سند تحویل می گردد .

ب :آیا می توان اسنادی را که قبل از اجرائی شدن ثبت آنی توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت گردیده ،امور تبعی آنرا به روش سابق عمل نمود؟

پاسخ : با توجه به ماده یک دستورالعمل ثبت آنی و به منظور ارائه یکسان امور تبعی تمام موارد بایستی از طریق سامانه عمل شود.

ج : با توجه به این که در حال حاضر امور تبعی در سامانه وارد می گردد آیا نسبت به آن حق الثبت اخذ می گردد؟

پاسخ : در مواردی که نسبت به امور تبعی سند تنظیم میشود ،حق الثبت اخذ می گردد.

3-    با توجه به این که دفتر اتومبیل دفتر چاپی است و امکان درج سند عینا" در دفتر مذکور امکانپذیر نیست ،دفاتر اسناد رسمی بایستی اسناد اتومبیل را در دفتر جاری ثبت نمایند یا خیر؟

پاسخ : در صورتیکه دفتر چاپی با سند صادره منطبق نباشد ،سردفتر مکلف است آنرا در دفتر جاری ثبت نماید.

4-    در صورتی که اسامی برخی خودروها در لیست خودروهای موجود در سامانه تعریف نشده باشد تکلیف و نحوه اقدام دفاتر چگونه است ؟

پاسخ : در صورتی که خودرو در لیست مذکور نباشد دفاتر اسناد رسمی می توانند مشخصات خودرو یاد شده را در سامانه وارد و هزینه قانونی مربوط را طبق ضوابط تعیین و در محل مربوطه درج نمایند.

5-    سند انتقال اجرائی در سامانه ثبت الکترونیک اسناد به چه نحو تنظیم می گردد ؟

پاسخ : سردفتر ابتدا نوع سند (بیع ،صلح و ....)را تعیین و سپس در پاسخ به پرسش سامانه ،انتقال اجرایی بودن سند را انتخاب می نماید و اقلام اطلاعات سند مذکور را مطابق فرم های موجد در سامانه تکمیل و نسبت به تنظیم سند اقدام می نماید .

http://www.khorasannotary.ir


 
بحثی در خصوص مشکل قید نام شعبه بانک در اسناد رهنی
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٢/٩/۸  کلمات کلیدی:

برخی از دوستان می فرمایند وقتی در سامانه ثبت آنی نام بانک را به همراه شعبه مربوطه وارد می کنیم سامانه نمی پذیرد (مشخصات بانک را به عنوان شخص حقوقی تائید نمی کند) و وقتی هم نام شعبه مربوطه را قید نمی کنیم بانک نمی پذیرد ولی حقیر همیشه با قید شعبه بانک مربوطه به راحتی شناسه گرفته و سند را ثبت می نمایم که هم موجبات رضایت و خوشنودی سامانه جلیل القدر فراهم می شود و هم نماینده بانک.
این هم تصویر سندی که با ذکر شعبه بانک مربوطه شناسه اخذ و ثبت دفتر گردیده 

اما شیوه کار :
بعد از وارد نمودن بانک بدون قید شعبه مربوطه و اخذ تائید سامانه ، نام شعبه مربوطه را پس از نام بانک وارد نمائید و روی ثبت کلیک نمائید تا اطلاعات ثبت شود مطمئن باشید که در هنگام اخذ شناسه هیچ مشکلی بروز نخواهد کرد فقط نباید مجدداً مشخصات بانک را دوباره پس از اضافه کردن نام شعبه ، با سامانه مطابقت داد.

 

در خصوص بخشی از تغییراتی که در سامانه مدیریت املاک کشوری به وجود آمده یک مورد این است که در زمان ارسال خلاصه معامله اسناد رهنی و همین طور استعلامات ، در هنگام ورود اطلاعات شخص حقوقی که عموماً (بانکها) هستند باید کدپستی وارد شود که اگر دقیقاً مطابق " سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور"  وارد شود اطلاعات شخص حقوقی تائید خواهد شد اگر چه فقط یک عدد صفر باشد یا "1111111111" تصاویر ذیل هم شاهد بر این مدعا هستند

 


 ولی چون در سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کدپستی بانک ملت فقط یک صفر است در صورت ورود همان یک عدد صفر ، تائید خواهد شد
تصویر زیر :

لذا کدپستی تمامی بانک ها (و بلکه تمامی اشخاص حقوقی) را باید دقیقاً عین آنچه که در سامانه شاسه اشخاص حقوقی کشور وجود دارد وارد نمود گو اینکه فقط یک عدد صفر باشد! یا (1111111111) و البته در مواردی هم کدپستی کامل در سایت وجود دارد به هر حال کدپستی هر چه که باشد باید عیناً وارد شود پیشنهاد بنده کپی پیست است تا دقیقاً مطابق با سامانه باشد و الا اگر عدد دیگری به غیر آنچه که در سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی  وارد شود بدیهی است که تائید نخواهد شد چون مشخصات وارده ظاهراً با سامانه شناسه ملی صورت می گیرد و بدیهی است در صورت مغایرت تائید نخواهد شد به  مثال زیر توجه فرمائید 
برای بانک تجارت ابتدا کدپستی صحیح و مطابق با سامانه شناسه ملی اشخاص وارد شده که تائید شده و در مثال دوم چون کدپستی "1111111111"  وارد شده تائید نشده است

مثال دوم


بنابراین اگر بخواهیم اطلاعات شخص حقوقی تائید شود در خصوص کدپستی هیچ قاعده ای وجود ندارد بلکه باید مطابق سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور  وارد شود تا اطلاعات آن تائید گردد ضمناً همانگونه که در تصاویر نیز مشاهده فرمودید عدم ذکر شماره و تاریخ ثبت شخص حقوقی خللی در تائید آن وارد نساخته و فعلاً جزو فیلدهای اختیاری است پس اینکه برخی از دوستان می فرمایند با ورود یک عدد صفر یا با ورود 10 بار عدد یک مطابقت داده می شود ناشی از این بوده که دوستان فقط یک مورد را آزموده اند و چون نتیجه مثبت بوده آن را به عنوان یک قاعده تلقی و به تمامی موارد تعمیم و تسری داده اند ضمناً قابل ذکر است که همین قاعده در موقع استعلام ثبتی هم جاری و ساری خواهد بود.
ضمناً شناسه ملی اکثر بانک ها و برخی از اشخاص حقوقی در وبلاگ همکار بزرگوار دفتریار احسان صادقی عزیز موجود است که دوستان می توانند از لینک زیر استفاده نمایند
شناسه حقوقی بانک ها و برخی از اشخاص حقوقی مهم
 
 
 
مهدی سجادی فر

 


 
تقاضای کانون خراسان از کانونها و جوامع و همکاران سراسر کشور
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی:

نظر به اینکه طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی بزودی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد لذا کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی در نظر دارد موارد مختلف مطروحه در این قانون از جمله : تغییر دفاتر جاری ، تقسیم اسناد ، حذف ماده 69 و سایر موارد مطروحه ...  را با شما همکاران به بحث و بررسی گذارد و از شما کسب نظر نماید. تا دیدگاهها و نکته نظرات شما را پس از جمع بندی به مراجع قانون گذاری و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی منعکس نماید لذا از کلیه کانونها و جوامع استانها و همکاران گرامی تقاضا داریم تا در این خصوص مطالب خود را سریعا" به آدرسهای ذیل ارسال فرمایید.

اعلام در سایت به عنوان کامنت یا فکس به کانون بشماره 8459005 0511 و

ارسال به ایمیل مدیریت سایت فرهاد حسین زادهhoseinzadeh_fa@yahoo.com   

ایمیل دبیر جلسات جناب پنجتنی mohsen.panjtani@yahoo.com    

پست به آدرس کانون مشهد نبش کلاهدوز 1/20 پلاک 110کانون سردفتران و دفتریاران

خراسان رضوی ارسال نمایند .

http://www.khorasannotary.ir 


 
چگونگی الزام به تنظیم سند رسمی
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی:

http://www.khorasannotary.ir

گروه حقوقیسرقفلی یکی از حقوق پرارزش در میان تجار است. اهمیت این حق تا اندازه‌ای است که منشای بسیاری از اختلافات در دادگستری و پرونده‌های قضایی شده است. یکی از اختلافاتی که درباره سرقفلی به وجود می‌آید دعوای الزام به تنظیم سند رسمی سرقفلی است. این اختلاف در نتیجه تنظیم نشدن سند رسمی و تحویل واحد تجاری به‌وجود می‌آید.همانطور که می‌دانیم دعوای الزام به تنظیم سند سرقفلی از جمله دعاوی مالی است. زیرا در دعاوی الزام به تنظیم سند سرقفلی هدف مدعی تملک قانونی سرقفلی است و هر چند خواسته خواهان در قالب تنظیم سند رسمی اجاره صورت می گیرد اما با این که دعوای تنظیم سند رسمی اجاره نوعی دعوای غیر مالی است، هدف خواهان عینیت بخشیدن و تثبیت حق سرقفلی به عنوان حق مالی است. بنابراین به اعتبار هدف مالی مدعی دعوای تنظیم سند رسمی سرقفلی نیز مالی است. در ادامه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی سرقفلی را در قالب بازخوانی یک پرونده بررسی کرده‌ایم.

شروع اختلاف
در پرونده پیش‌رو شهرداری منطقه 16 تهران به عنوان خواهان طرح دعوا کرده است. نماینده حقوقی این نهاد عمومی غیردولتی دادخواستی را به مجتمع قضایی صالح تقدیم و در بخش مربوط به خواسته دعوا، الزام خوانده دعوا را به تنظیم سند رسمی سرقفلی یک باب مغازه و تحویل واحد تجاری خواستار شده است. همچنین در قسمت آخر خواسته دادخواست، نماینده خواهان همه خسارت‌ها و هزینه‌های ناشی از اقامه دعوا را نیز از دادگاه مطالبه کرده است......

 


 
واریز بیش از 5 هزار و چهارصد میلیارد ریال درآمد سازمان ثبت اسناد
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی:

طی هفت ماهه امسال مبلغ 5 هزار و 486 میلیارد و 782 میلیون و 350 هزار و 877 ریال درآمد از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با رشد 26 درصدی به نسبت مدت مشابه سال قبل وصول و به خزانه کشور واریز شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، این میزان درآمد شامل درآمد خدمات ثبتی، صدور سند کاداستری، ثبت ملک، فروش نقشه های کاداستر و تفکیک و پاسخ به استعلامات می باشد.

 

این گزارش می افزاید، تا پایان هفت ماهه امسال، تعداد 7 هزار و 109 دفتر اسناد رسمی، 3 هزار و 141 دفتر ازدواج، 840 دفتر طلاق و 35 میلیون و 535 هزار و 942 فقره پرونده ثبتی در کشور موجود می باشد.

http://www.ssaa.ir

 


 
هردم از این باغ بری میرسد ....
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی:

دیروز داشتم فکر میکردم دو هفته ای است جامعه سردفتری کشور کمتر دغدغه های ناشی از ثبت آنی را دارد و اگر نمیتوان به مشتری قول صد در صد برای امضا داد حداقل در روز میشود انتظارات ارباب رجوع را برآورده کرد و بیش از این شرمنده مردم نبود انهم بخاطر اقدامات و تصمیمات دیگران .... و از شما چه پنهان دلنگران بودم و منتظر اتفاقی جدید برای سرگردانی مجدد ....

حس درون اشتباه نمیکرد .... امروز قبل از ورود به سامانه های معجزه گر ، با تلفن دوستان متوجه شدم بدون اطلاع قبلی سامانه استعلام ثبتی متحول شده است آنهم چه تحولی!!!!بخش کنترل اشخاص حقیقی و حقوقی فعالیت جدیدش را اغاز نموده است و در صورت عدم تائید امکان ارسال استعلام و خلاصه نیست ... خوش بحال ما که با یک کلید از بالا چنین گرفتار می آئیم ... و چه سعادتی بالاتر از این که کسی به حرفمان هم توجهی نمیکند ... مانده ام واقعا الکترونیکی شدن فرایندهای تنظیم سند برای راحتی کار مردم و دفاتر پا به عرصه وجود گذاشته یا برای لجاجت و ایذاء ما؟

سند مالکیت "بنام سازمان مسکن و شهرسازی به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران" صادر شده ولی اگر بخواهید استعلام به سوی واحد ثبتی ارسال شود بعد از کلی جستجو در اینترنت و سایتها و فایلهای شناسه و غیره تنها گزینه قابل قبول "سازمان سازمان مسکن و شهرسازی" و کد پستی تهران ... میباشد که سامانه با کلی لطف و مرحمت ان را پذیرفته تا واحد ثبتی میبرد ... لکن به محض رسیدن به ثبت اسناد کاربر محترم که آن را با بانک اطلاعاتی خود و دفتر املاک و سند مالکیت مغایر میبند به دفترخانه رد میدهد یا  جهت اصلاح نام مالک اعاده میکند .....

خلاصه رهنی با ذینفع بانک ملت آماده کرده ایم تا همانند صدها خلاصه دیگر که قبلا ارسال میکردیم از طریق سیستم به واحد ثبتی ارسال کنیم ... سامانه معظم کد پستی را که مربوط به بانک ملت یزد است نمیپذیرد ... شوخی هم ندارد با هرکلید ارسال همان حرف خودش را میزند .... دست بکار میشویم تا از طریق سامانه اشخاص حقوقی کد پستی مورد قبول جناب سامانه را بیابیم ... افسوس بعد از پزینت از سایت مربوطه کد پستی ندارد و سامانه استعلام هم حرف و زبتن ما را نمیفهمد .. سامانه به این نفهمی هم نوبر است ..... حال بگذریم که در صورت بودن و یافتن هم آنچه در دفتر و سند درج و ثبت شده با آنچه در خلاصه قید میشود مغایر است و طبیعی است سردفتر باید جوابگوی مغایرتها باشد زیرا اساسا اشکال از سردفتردار است و دیگران بی تقصیر و معصوم ....

سند بانک مسکن را مینویسیم ... اگر بعد از بانک مسکن شعبه مربوطه را بنویسیم با شناسه مربوطه تائید نمیشود و اگر بدون عنوان شعبه بنویسیم جناب نماینده امضا نمیکنند ..... حالا شما هرچه میخواهی داد بزن که آقایان در سازمان و دفتر فن آوری فرموده اند مسئول استاندارد سازی اسناد سازمان ثبت است ... نماینده میفرمایند فعلا فرمانده اجرائی این اسناد منم .... سردفتردار بازهم در میان دو لبه گازانبر در این حمله گازانبری خود را برای له شدن آماده میکند .....

این روزها نیز با همه خوشی ها و ناخوشی هایش میگذرد اما حساب و کتاب خدا تغییر بردار نیست و در جای حق نشسته و اگرچه کوچکترین صبر خدا 400 سال است ولی عاقبت دامن جفاکاران به حرفه مظلوم کتابت را خواهد گرفت و هیچ تنابنده ای معاف از پاسخگوئی در پیشگاه عدل الهی نیست

http://sardaftar3y.persianblog.ir/


 
گفتگو
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی:

گفتگویی نغز و پرمغز بین سردفتر(داری!)عالم و پزشکی حاذق در جریان بود که از اقبال نگون دیر بدان رسیدم و از بخت بلند شاهد و مستمع نیمه دیگرآن بودم.  

سردفتر علیم:مکانیزاسیون دفاتر اسناد رسمی کشور بطرفه العینی اجراشد و گره از کار خلق خدا بگشود و سرعت کارها دوچندان شدی و همه ارباب رجوع را ثناگوی ما و مسببین و مجریان سیستم ثبت آنی نمودی. 

 پزشک حاذق: ما نیز بخواستیم سیستم طب آنی را به راه اندازیم و خود را از زحمت نسخه نویسی سنتی برهانیم و نور (بل پروژکتور )در حیاط خلوت همکاران متخلف و پول پرست و... خود بتابانیم ولی نشد! یعنی همان بی منطقین و  خودسران نگذاردند و بهانه ها علم کردند و سنگ بزرگ بیانداختند تا مبادا حیاط خلوتهاشان تعطیل شود.     

  سردفتر علیم: ها! ای که وگفتی یعنی چه ؟!!  پزشک حاذق: ها، الان ورات وگوام تا تو هم وفهمی! یکی گفت: عمو ،ما این همه درس خوانده ایم که علممان را برای مردم بکار بریم،حالا شما می خواهی با یک نسخه کلیشه درد همه را درمان کنی؟! مگر می شود یک پزشک با تیک زدن عبارتهایی چون: قرص استامینوفن بخورد ا ا نخورد ا ا،آمپول آنتی بیوتیک بزند ا ا نزند ا ا،شربتی که در زیر نسخه نامش خواهد آمد روزی سه قاشق بخورد ا ا نخورد ا ا و... در یک نسخه کلیشه ای واز پیش طراحی شده اقدام به درمان بیماری مراجعینش نماید؟! دیگری گفت: حال این به کنار،اگر سامانه قطع شود چگونه درد مردم را درمان کنیم،چون گفته اند در سیستم طب آنی ،دیگر استفاده از هر نوع قلم و خودکار و خودنویس و... در نسخه نویسی ممنوع است! و فقط باید با سیستم طب آنی نسخه نوشت و اگر شناسه یکتای نسخه را هم گرفتی دیگر کار تمام است و حق اصلاح نسخه خود را نیز نخواهی داشت!!! یک پزشک حیاط خلوت دار هم بگفت: بابا اینها همه کشک است،من که با سیستم طب آنی هم می توانم براحتی در حیاط خلوت مطبم بیماران حاد را هم ویزیت کنم،کاری ندارد که ! نسخه سفید ،امضا می شود و بعد موقع گرفتن شناسه یکتا پرش می کنیم!!!

طبیبی فاقد حیاط خلوت هم گفت: پس این سیستم چه فایده ای دارد؟! نقصی را که رفع نمی کند هیچ، سرعت نسخه نویسی را هم برخلاف اسم پر طمطراقش بشدت پایین می آورد و دائم هم که قطع و وصل می شود و تازه نظام پزشکی هم که خود را صاحب اختیار همه ما می داند هر وقت (دلش) بخواهد هر طبیبی راکه بهر علت دوست ندارد از مزیت انتفاع از آن محروم خواهد نمود و مرجعی هم تعیین نشده که پاسخگوی این محرومیت سلیقه ای یا سهوی و سیستمی باشد و بزودی این ضرب المثل شایع خواهد شد که : الطبیب المقطوع الکانکشن فی امان الله !

سردفتر علیم چون فهم و آینده نگری پزشکان بدید سخت برآشفت و بگفت: شما طبیبان با این سیستم طب آنی مشکل مبنایی دارید و همه اینها که گفتید بهانه هایی است برای کارشکنی! پزشک حاذق بگفت: خب معلوم است که ما با این سیستم آنی و خلق الساعه مشکل مبنایی داریم،چون با اصول حرفه ای ما و قوانین موضوعه مغایرت دارد.اگر قانونگزار مقرر کند که ارائه خدمات سازمان نظام پزشکی باید الکترونیکی و آنی و به روز شود قطعن معنایش این نیست که نسخه نویسی پزشکان سراسر کشور را بجای به روز نمودن خدمات اداری نظام پزشکی ،به هم ریخته و آنی بکنید! سردفتر بگفت :حقا که لقب : <دار> برای شما برای شما مغرضین سنگ انداز کامپیوتر نابلد حیاط خلوت دار... برازنده تر است تا برای ما سردفتران مهجور گوش به فرمان بی پناه. پزشک حاذق بخندید و نگاهی بر سراپای سردفتر بیانداخت و از دادار و دودورش متحیر گشت که شرط احتیاط ندانست و عنقریب خود متنبه بشدی.

 سردفتر سخت بترسید که نکند این خود نبودی و از آنی ها بودی و یاد گفته آن خدابیامرز بیافتاد .

که همیشه به سردفتران وردست خود می فرمود:از راست نرنجیم ،ولیک،هیچ مرئوس به ارباب سخن سخت نگفت!!!!!!

هلما