محضردار

آخرین اخبار در حوزه دفاتر اسناد رسمی - سردفتری -دفتریاری

"ثبتِ آنی "و "ثبتِ جهانی "
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٢/۸/٢٤  کلمات کلیدی:


شدم پابسته ی این  " ثبتِ آنی"
بگویم تا تو هم قدری  بدانی

پس از سی سال زحمت با دهان  سخت
فتادم ناگه از تختِ روانی

خودم هم گفته بودم پیش با نظم
که می گردم ز دستِ وی روانی

در این بازارِ راکد مفلسینا
خریده خطِ نت در ناتوانی

زِ هر سو پی سی ام زهوار در رفت
گرفتم پس یکی نو آنچنانی

سپس یک چاپگر از نوعِ اچ پی
که ارزان بوده است در یک زمانی !!

به ثباتم نمودم حکم فوری
بشوید تا که دست از خامه دانی

خریدم جای او کیبوردِ اعلا
یکی هم موسِ زیبا ، غیرِ فانی

به خدمت پس گرفتم مردِ این فن
نشانم تا دهد از خود توانی

برفت از جیبِ سوراخم بسی وجه
عیان هست وچه حاجت بر بیانی

تنم می لرزد از فردا که باید
بیابَم سوزنی در کاهدانی

سوابق کرده بودم دسته، دسته
مرتب در میانِ بایگانی

به پی سی داده بودم کلِِ دیتا
چه رنج وزحمتِ شاق وکلانی

به یک آن میشدند ملت خبردار
که دارند یا ندارند داستانی

کنون از نو بگردم تا بیابم
چه باشد تا که از مردم نشانی

نموده پنبه هرکاری که کردم
همه دیتا زِ پی سی می پرانی

چو گل پژمرده شد استادِ کاتب
بریدند شاخ و برگَش را  نهانی

بنازم ناز شصتَت ثبتِ آنی
که ما را چون تریلی می کشانی

از این تَرسَم  که گردد پاره بکسل
بمانم در ره و غافل برانی !!!

ولی در این میان ما را چو کاغذ
مچاله کردی و پس  می چرانی

عزیزم "ثبتِ آنی " بودم از پیش
و اکنون  "ثبتِ " من گشته " جهانی"
 
خیالی نیست گر او   نیست آنی !
همین بس : "باز مانده هر دهانی " !!!

 http://aalvandi.blogfa.com/

 


 
کار جهادی دفاتر اسناد رسمی در زمینه راه اندازی سامانه ثبت آنی اسناد
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٢/۸/۱۸  کلمات کلیدی:

رییس کانون سردفتران و دفتریاران کشور گفت: هفت هزار و 350 دفتر اسناد رسمی در سراسر کشور داریم که تمامی نقل و انتقالات و اسناد مردم در این دفاتر تنظیم می شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدرضا دشتی اردکانی روز پنجشنبه در حاشیه نشست با سردفتران استان کرمان در جمع خبرنگاران افزود: تعداد دفاتر اسناد رسمی ما با توجه به ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی، بیش از میزان مورد نیاز است و امیدواریم بتوانیم آنها را بخوبی مدیریت کنیم.

 

وی ادامه داد: سران دفاتر اسناد رسمی کار جهادی را در زمینه راه اندازی سامانه ثبت آنی اسناد انجام دادند و اگر همکاری آنها نبود، کار به جایی نمی رسید.

 

دشتی اردکانی، تصریح کرد: مگر می شود که دفاتر اسناد رسمی را به گلوگاهایی برای ارگان های دولتی تبدیل کرد و ما اعتقاد داریم هر کس باید کار خود را انجام دهد.

 

وی با اشاره به بحث حق التحریر اسناد غیر منقول که دفاتر اسناد رسمی از نظر هزینه ها نمی توانند هزینه های خود را تامین کنند، گفت: بارها نامه نوشتیم و سازمان ثبت اسناد نیز در پی آن مکاتباتی را با قوه قضاییه داشته که امیدواریم بزودی بتوانیم این مشکل را نیز حل کنیم.

 

رییس کانون سردفتران و دفتریاران کشور بیان کرد: اصلاح طرح قانون دفاتر اسناد رسمی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که در کمیته فرعی که در کمیسیون قضایی مجلس تشکیل شده در حال رسیدگی است.

 

دشتی اردکانی، تصریح کرد: نخستین قانون دفاتر اسناد رسمی مربوط به سال 1316 بوده که بازنگری آن در سال 1354 انجام شد اما هم اکنون با توجه به پیشرفت های مختلف بویژه در زمینه های الکترونیکی مستلزم این هستیم که قانون تغییراتی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: با جمع آوری نقطه نظرات مختلف در رابطه با این اصلاحات امیدواریم قانونی را تصویب کنند که برای جامعه کارگشا باشد.

 

وی در بخش دیگری به راه اندازی کانون سردفتران و دفتریاران استان کرمان به عنوان چهارمین استان در کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در کانون کرمان انتخابات داخلی چند هفته پیش انجام شده ما برای بررسی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کار به کرمان آمده ایم.

 

دشتی اردکانی، بیان کرد: جلسه ای با هیات مدیره کانون سردفتران استان کرمان داشتیم که امیدوارم با تلاشی که همکاران ما دارند، پهناورترین استان کشور بتواند یک کانون بسیار پویایی را داشته باشد.

 

وی اظهار کرد: بعد از استان کرمان در استان مازندران انتخابات کانون داشتیم که هنوز ابلاغ های خود را دریافت نکرده اند، اما آخرین استانی که ابلاغ های آنها نیز صادر شده ، استان کرمان بوده است.

 

رییس کانون سردفتران و دفتریاران کشور بیان کرد: تاکنون در استان های تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، کرمان و یزد کانون سردفتران و دفتریاران فعال است.

 

وی ادامه داد: هماهنگی خوبی بین جوامع سردفتران و کانون های سردفتری با ادارات کل ثبت اسناد سراسر کشور برقرار است و بر اساس گزارش ها هماهنگی خوبی بین این دو مجموعه وجود دارد و ما مشکلی را در این قضیه نمی بینیم.


 
دو میلیون و 400 هزار سند در سامانه ثبت الکترونیک اسناد در سطح کشور به ثبت رسید
ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٢/۸/۱۸  کلمات کلیدی:

به گزارش ایرنا، ˈمحمدمهدی انجم شعاعˈ روز پنجشنبه در حاشیه نشست با روسای دفاتر اسناد رسمی استان کرمان به خبرنگاران اظهار کرد: وضعیت این سامانه روال عادی پیدا کرده و ما از آن حساسیت آماری روزهای اول فاصله گرفته ایم و امروز به طور متوسط روزانه بین 50 تا 60 هزار سند در سامانه ثبت آنی اسناد ثبت می شود.

وی استقبال سردفتران از کار با این سامانه را خوب ارزیابی و بیان کرد: سامانه ثبت آنی اسناد روز به روز در حال بهبود و ارتقاست، همکاری ها خوب است و مورد خاصی را در مورد همکاری نکردن سردفتران، کانون ها و جوامع استانی نداریم.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با توجه به اینکه زمان زیادی از راه اندازی این سامانه نگذشته و بازرسی از دفاتر نیز در بازه زمانی خاصی برگزار می شود و از سوی دیگر نیز زمان رسیدگی به شکایات و تخلفات احتمالی گزارش شده از سوی بازرسان، به نسبت طولانی است، در این یک ماه نمی شود آماری از تخلفات گرفت و با دوره دیگر مقایسه کرد.

وی افزود: با توجه به خصوصیات این سامانه خود به خود این پاسخ را به ما خواهد داد که در کاهش تخلفات و بیش از آن اشتباهات بسیار موثر است.

وی افزود: تنظیم اسناد بر اساس مدارک هویت مجعول شامل شناسنامه و کارت ملی، به عنوان یکی از موارد اشتباهات و تخلفات بوده که از این پس ما تقریبا در این زمینه اشتباه و تخلف نداریم.

انجم شجاع گفت: به محض اینکه اطلاعات این مدارک در سامانه وارد می شود به طور خودکار با ثبت احوال ارتباط برقرار است و کنترل می شود و اگر مدارک نامعتبر باشد، اعلام و از تنظیم سند جلوگیری می شود.

وی افزود: اگر تنظیم کننده اسناد عقود جایز و یا مالکان املاک از دنیا رفته باشند و فوت آنها به ثبت رسیده باشد به محض اینکه نام و مشخصات شخص به سامانه داده شود، سامانه از طریق ثبت احوال اطلاعات مورد نیاز را به سردفتر می دهد و جلوی تنظیم سند را می گیرد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: همینطور امکان اینکه اوراق نانوشته ای به امضای مراجعان برسد و بعدها در بالای آن امضاها، متنی اضافه شود که گاهی دیده شده در بعضی از دفاتر، دیگر با راه اندازی این سامانه وجود ندارد.

انجم شعاع تاکید کرد: باید به جنبه های حمایتی این سامانه باید اهمیت دهیم و اینطور نباشد که توجه به جنبه نظارتی این سامانه ما را از جنبه حمایتی آن غافل کند، زیرا سامانه ثبت آنی اسناد رسمی به واقع حامی سردفتران است و با امکاناتی که دارد جلوی بسیاری از خواسته های نادرست بعضی مراجعان و دلالان را می گیرد.

وی گفت: اطلاع رسانی نسبت به زوایای این سامانه و افراد دست اندرکار معاملات در زمینه املاک و خودرو و افرادی که با اسناد سر و کار دارند، از حوزه رسانه ها بسیار مهم است


 
پارس وندار
ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٢/۸/۱٧  کلمات کلیدی:

 

 

                http://www.parsvandar.ir/


 
من و تردیداتم ـ به بهانه 5 مین نشست جامعه مجازی ـ
ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٢/۸/۱۳  کلمات کلیدی:

علی امینی - 27 قم 

  http://www.daftarkhaneh.blogfa.com/  

هر چه به نهم و دهم آبان نزدیکتر می شدم تردید در رفتن به نشست بیشتر بر من غلبه می کرد ! گرچه دیدار دوستان غنیمت است و بحث و آموختن و تبادل تجارب فرصت . اگر چه بنا بر برنامه ریزی دقیق میزبان بسیار بسیار بزرگوار و منظم ، علی الحساب حصه خود را پیشاپیش پرداخت کرده بودم ولی داشتم فکر می کردم چه لزومی دارد این همه راه ـ یا بخوانید راه طولانی ـ را بپیمایم تا به مقصد برسم و آخر هفته خویش را به بحث و گفتگوهای دراز در مورد مصائب و مشاکل تاریخی و جدید الحدوث دفاتر بگذرانم ! بگذار من هم به جای کاتب العدل ، جالب البخت باشم و بی دغدغه به کار و بار خویش مشغول ، اما چاره نبود . رودربایستی و حس خوب شرکت در نشست و کنفرانس هم که شده مرا راه انداخت .

 

با خود فکر می کردم راه من نزدیک است ولی چقدر باید حوصله وانگیزه داشته باشند کسانی که راه طولانی به این شهر دود و دم و دردسر یا د.د.ت ـ دود و دم و ترافیک ــ را حالا با هوایپما ، قطار ، اتوبوس و ماشین شخصی ـ حتی اگر این روزها قطارها و ماشین ها راحت اند ـ طی می کنند ـ مانند حضرات اساتید و همکاران طباطبائی از یزد ، خادمی از مهاباد ، عطاریفر از مراغه ، خانم ها فرهادی و حاتمی از یاسوج و اردبیل و .... ـ  تا در پنجمین نشست جامعه مجازی سردفتران و دفتریاران وبلاگ نویس شرکت کنند . حتی اگر اولین جامعه متشکل مجازی شناخته شده در فضای سایبری ایران باشد ! حتی اگر محل اسکان و برخی گفتگوی های آن در فضایی دلنشین بر تارک دل جنگل لویزان در شمال تهران باشد که همچون نگینی برجسته پایتخت را چون حلقۀ انگشتری در پیرامون و زیر نگاه مدرن خویش داشته و حتی اگر این که دوستان از راه رسیده با ذوق و شوق زائد الوصفی مورد استقبال بزرگوارانه و گرم برگزار کنندگان قرار گرفته و بلافاصله سراغ دیگران را هم بگیرند !  واقعا چقدر انگیزه و حوصله میخواهد . من که در خود سراغ نداشتم ! البته چایی داغی را که از فلاسک مبارک در هوای خنک با سوهان حبه قم تقدیم داشتم بسیار به همگی مان چسبید .

 

متأسفانه به جلسه افتتاحیه که روز اول نشست و در سالن اجتماعات کانون و با برنامه ریزی خاص و بسیار موفقی انجام شد نمی توانم ایرادی بگیرم . باید اعتراف کنم اگر نمی رفتم ، درک نکردن این جلسه خسرانی مبین بود . قرائت قرآن توسط استاد حاج کریم منصوری که قرائت او در اجلاس سران هنوز در یادها باقی مانده و اجرای فوق العاده برنامه توسط دکتر فرزاد جمشیدی که کلامش همچو نقل و نباتی بود که بر قایق بادپا به آرامی و با سرعت ساری و جاری می شد و حلاوتی را به کام می ریخت ناموصوف و سخنرانانی که عالمانه و به خوبی و با سلیقه و دقت انتخاب شده بودند ، هر کدام مکمل یکدیگر در جهت هر چه بهتر برگزار شدن مراسم و در جهت نشست ......

 

 

 


 
نشست خبری ریس سازمان
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٢/۸/٦  کلمات کلیدی:

وی در پاسخ به این سوال که آیا هدف از اجرای طرح ثبت آنی کنترل و نظارت و سیطره بر دفاتر اسناد رسمی است،‌ گفت: دفاتر اسناد رسمی مجموعه مستقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیستند بلکه یک سردفتر با امضای رییس سازمان ثبت منصوب می شود؛ بنابراین نباید تصور شود که ماهیت دفاتر اسناد رسمی غیرحاکمیتی است

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد تویسرکانی در نشست خبری روز یکشنبه با اصحاب رسانه، شرکت کرد

وی در پاسخ به سوالی درباره امنیت سیستم الکترونیکی ثبت آنی، گفت: این سیستم از امنیت بسیار مناسبی برخوردار است و مکانیزم‌های لازم برای امنیت آن پیش‌بینی شده است و ما اعتقاد داریم که این سیستم از بسیاری سیستم‌های کلان کشور امنیت بهتری دارد و اظهارنظرهای کارشناسی در این زمینه صورت گرفته است. 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تکالیف قانونی ما در رابطه با برنامه پنجم توسعه و قانون ارتقای سلامت اداری انجام شده و افرادی هم که نگاه کارشناسی دارند تایید می‌کنند ما امروز نیازمند خدمت‌رسانی شفاف به مردم هستیم. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا هدف از اجرای طرح ثبت آنی تحت سیطره درآوردن دفاتر اسناد رسمی است،‌ گفت: مجموعه دفاتر اسناد رسمی خارج از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعریف نشده بلکه یک سردفتر با امضای رییس سازمان ثبت مشغول به کار می‌شود؛ بنابراین نباید تصور شود که ماهیت سردفتری یک ماهیت غیرحاکمیتی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره نارضایتی برخی از سردفتران از اجرای ثبت آنی گفت: همیشه در مقابل تغییرات مقاومت وجود دارد. به نظر ما تدابیری که برای این امر لازم بود قبل از شروع طرح انجام شد و کار کارشناسی و کار آموزشی صورت گرفت. 

وی با بیان اینکه مخالفت‌ها برای ما در این زمینه قابل پیش‌بینی بود، افزود: بعضی از کسانی که جلوی دوربین رسانه ملی حاضر شدند و گفتند سندی ثبت نکردند در حال حاضر دفترخانه‌شان یکی از پرکارترین دفترخانه‌هاست. ما شاهد بودیم که فردی در رسانه ملی اعلام کرد سندی ثبت نکرده است در حالی که طبق اطلاعات به دست آمده از سیستم تا همان لحظه 80 سند ثبت کرده بود؛ بنابراین قضاوت را باید به عهده مردم گذاشت.تویسرکانی گفت: بیش از 7000 دفترخانه در کشور فعال هستند و اکثر دفترخانه‌ها از اجرای این سیستم راضی بوده‌اند، هر چند تعدادی هم ناراضی بوده‌اند ولی ما در زمان اجرای این طرح گفتیم باید کمی صبر کرد تا نتایج این طرح را مشاهده کرد.